"Pasowanie na czytelnika" w Zespole Szkół w Kluczkowiach

There are no translations available.

12 grudnia 2014 r. w szkole w Ćwiętalce odbyło się uroczyste pasowanie uczniów klasy I Szkoły Podstawowej im. bł. Jana Pawła II na prawdziwych czytelników biblioteki szkolnej. Z tej okazji klasa IV, pod kierunkiem Anny Kręcisz–Roli i Anny Starek, przygotowała dla pierwszaków krótkie przedstawienie pt.: „Król i królowa książek”, w którym przypomniała najważniejsze zalety czytania. Aktorzy podkreślali jak ważne jest czytanie książek w życiu każdego człowieka oraz dawali najmłodszym wskazówki jak należy o książki dbać. Nowi czytelnicy musieli odpowiedzieć na wiele pytań dotyczących bohaterów książkowych i nie tylko. Wszyscy zdali test śpiewająco. W nagrodę zostali pasowani na czytelników biblioteki szkolnej, a także otrzymali wykonane przez uczniów klasy IV zakładki do ulubionych książek.

Wszyscy doskonale wiemy, że książka odgrywa ogromną rolę w kształtowaniu osobowości człowieka już od najmłodszych lat. Czytanie na głos, już niemowlęciu stymuluje jego rozwój mózgu, a czytanie kilkulatkowi rozbudza jego ciekawość świata i pomaga w zrozumieniu siebie. Czytanie książek to klucz do wiedzy. Dlatego zachęcamy wszystkich rodziców do czytania na głos w domu dzieciom w każdym wieku. W naszej szkole nauczyciele znajdują czas, by kilka razy w tygodniu poczytać uczniom na zajęciach nauczania zintegrowanego, na lekcjach wychowawczych i godzinach świetlicowych.

Od najmłodszych lat najpierw rodzice, a później wychowawcy i bibliotekarze powinni kształtować w dzieciach chęć sięgania po książkę. Takie akcje jak "Pasowanie na czytelnika" czy "Dzień głośnego czytania" w naszej szkole odbywają się co roku. Nauczyciele bibliotekarze starają się wpłynąć na wybór tej wartościowej lektury w odpowiednim czasie nauki w szkole, co później zaowocuje w przyszłości. Biblioteka szkolna otwiera się na potrzeby uczniów umożliwiając im jak najlepszy dostęp do różnej literatury.

Anna Kręcisz-Rola

English (United Kingdom)