Patron szkoły

There are no translations available.

październik 2015 r.

„Tłumy, tłumy serc zagarnięte przez jedno serce”

To hasło przewodnie uroczystości w Zespole Szkół w Kluczkowicach. Obchody Patronalnego Święta Szkoły trwały kilka dni. Nie zabrakło literacko-muzycznych wspomnień o św. Janie Pawle II, konkursów, a nawet rywalizacji sportowej.

Tak wyjątkowy dzień rozpoczęła Msza Święta celebrowana przez proboszcza Parafii Świętej Trójcy we Wrzelowcu, ks. Kazimierza Podstawkę oraz ojca Andrzeja Madeja. W głównej uroczystości młodzież uczciła pamięć wyjątkowego Patrona wspominając jego powołanie, miłość do każdego człowieka i poczucie humoru. Gościem specjalnym „telewizyjnego programu papieskiego” w Kluczkowicach był ojciec Andrzej Madej, misjonarz, na co dzień pracujący w Turkmenistanie, który opowiedział uczniom o bezpośrednich kontaktach z Janem Pawłem II.

W tegorocznych obchodach Patronalnego Święta Szkoły wzięli udział uczniowie szkół z terenu gminy Opole Lub. 23 października br. w ZS w Kluczkowicach odbył się Gminny Konkurs Recytatorski pt.: Homilie św. Jana Pawła II. Zdobywcy pierwszych miejsc wygłosili homilie w czasie dzisiejszej części artystycznej. Wszystkich zachwycili sztuką interpretacji, dykcją, doskonałą pamięcią: Maja Kobiałka ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Opolu Lub., Natalia Wiśniewska ze Szkoły Podstawowej w Kluczkowicach, Natalia Czopek z Gimnazjum nr 2 w Opolu Lub., Patryk Karaś z Gimnazjum w Kluczkowicach.

Uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum świętowali już od Niedzieli Papieskiej uczestnicząc w akcji ogólnoszkolnej. Najmłodsi zmierzyli się w konkursie „O Karolku, który został Papieżem”, „Co wiesz o Janie Pawle II”, a także w konkursie plastycznym. Pamiętając o tym, że Patron cenił muzykę, dzieci i młodzież bawiły się na dyskotece papieskiej w rytm muzyki Arki Noego oraz wzięły udział w mini koncercie piosenki papieskiej. Obejrzeli też film animowany o  Janie Pawle II. Papieża nawołania do rekreacji i sprawności fizycznej stały się impulsem do organizacji Szkolnego Turnieju Piłki Nożnej.

Patronalne Święto Szkoły wzbudziło refleksję… wzruszyło… zjednoczyło… o czym mówili uczestnicy tego spotkania papieskiej kremówce.

To wyjątkowy czas dla szkoły i całej społeczności lokalnej.

Ewa Kalus


Gminny Konkurs Recytatorski „Homilie św. Jana Pawła II”

Po wysłuchaniu wszystkich recytatorów komisja konkursowa w składzie:

Ks. Kazimierz Podstawka

p. Wioletta Bucior

p. Elżbieta Jóźwicka

przyznała następujące nagrody:

w kategorii: uczniowie gimnazjum

II miejsce dla Emilii Jackowskiej z Gimnazjum w Kluczkowicach

I miejsca przyznano dla Natalii Czopek z Gimnazjum nr 2 w Opolu Lub.

oraz dla Patryka Karasia z Gimnazjum w Kluczkowicach

W kategorii: uczniowie szkoły podstawowej

I miejsca dla Mai Kobiałki ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Opolu Lub. oraz dla Natalii Wiśniewskiej ze Szkoły Podstawowej w Kluczkowicach

Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy i nagrody ufundowane przez świetlicę szkolną ZS w Kluczkowicach

październik 2014 r.

Już po raz trzeci cała społeczność szkolna Zespołu Szkół w Kluczkowicach przeżywała wielkie święto jakim było nadanie szkołom imienia Błogosławionego Jana Pawła II 24 października 2011 r.

W tym roku uroczystą mszę św. na hali sportowej odprawił proboszcz Parafii Świętej Trójcy we Wrzelowcu - ksiądz Kazimierz Podstawka, a uczniów służących do mszy przygotowali: ksiądz wikariusz Krzysztof Klepka oraz pani katechetka Beata Adamczyk. Po wspólnej modlitwie wszyscy udali się na "śniadanie z kremówką", które jest nieodłącznym elementem Dnia Patrona w naszej szkole. Słodkie poczęstunki dla wszystkich klas zorganizowali wychowawcy oraz rodzice, którzy bardzo aktywnie włączają się co roku w przygotowanie święta.

Główną częścią obchodów była uroczysta akademia, w której wystąpili uczniowie klas II gimnazjum, przygotowani przez wychowawczynie: Ewę Pietras i Annę Barwińską. Gimnazjaliści w montażu słowno-muzycznym przypomnieli drogę jaką przebył Karola Wojtyła z Wadowic aż do Rzymu, gdzie zastąpił św. Piotra jako Jan Paweł II.

W tym szczególnym dniu swoją obecnością zaszczycili nas nauczyciele emeryci, dyrektor Zespołu Ekonomiczno-Administracyjnego Szkół - pani Grażyna Szychowska oraz Burmistrz Opola Lubelskiego - pan Dariusz Wróbel.


 

 

"Santo Subito"

Uroczysta akademia „Santo Subito” z okazji rocznicy śmierci Jana Pawła II była kolejnym punktem przygotowań naszej szkoły do Jego kanonizacji.

Zespół Szkół w Kluczkowicach jest głównym organizatorem gminnych obchodów tego wielkiego święta. Zapraszamy wszystkich, którzy nie mogą wyjechać do Rzymu tego dnia, do wspólnego świętowania w sobotę 26 kwietnia 2014 r. w Opolskim Centrum Kultury.

Śladami Jana Pawła II.

8 października 2013 r. uczniowie Gimnazjum im. bł. Jana Pawła II w Kluczkowicach udali się na wycieczkę do Lublina - śladami swojego patrona, której organizatorami byli nauczyciele świetlicy szkolnej. Celem wyjazdu było poznanie miejsc, które Ojciec Święty odwiedził podczas swojej trzeciej pielgrzymki do Polski.

Pierwszym punktem wycieczki była wizyta w Muzeum Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Pani przewodnik przybliżyła uczniom pracę Karola Wojtyły na Kul-u oraz jego późniejsze związki z uniwersytetem. Podkreśliła, że na uniwersytecie odbyły się aż dwa spotkania Papieża: ze studentami na dziedzińcu oraz z władzami i pracownikami w auli Kardynała Wyszyńskiego. Uczniów zachwycił dziedziniec uniwersytecki i słynny postument poświęcony dwóm Wielkim Polakom.

Następnie wszyscy udali się do Archikatedry Lubelskiej, by podziwiać przepiękne freski i obraz płaczącej Matki Boskiej. Gimnazjaliści byli zaskoczeni budową Kaplicy Akustycznej, gdzie mogli usłyszeć swoje szepty z drugiego końca pomieszczenia.

Kolejnym miejscem do zwiedzania „śladami Ojca Świętego” było Muzeum na Majdanku. Wszyscy w skupieniu i ze smutkiem w oczach słuchali o zbiorowym mordzie i męczeństwie tylu tysięcy istnień ludzkich. Minutą ciszy uczniowie uczcili pamięć wszystkich pomordowanych.

Przed powrotem udało się jeszcze zwiedzić Kościół Św. Rodziny na Czubach, gdzie Papież odprawił Mszę Świętą dla wszystkich mieszkańców Lublina i przybyłych pielgrzymów. Uczniowie obejrzeli krzyż, który pozostał z ołtarza oraz ornat Jana Pawła II znajdujący się w kościele.

Wędrówka po śladach pielgrzymki pokazała gimnazjalistom, że nasz region jest również wpisany w historię pontyfikatu Jana Pawła II. Większość z uczniów wspominała, że ich rodzice i dziadkowie również uczestniczyli 9 czerwca 1987 r. w pielgrzymce, a teraz oni mogli poznać tak ważne miejsca związane z ich patronem.

Anna Kręcisz-Rola

Patronalne święto szkoły.

W dniu 24 października 2012 r. na szkolnej hali sportowej spotkali się zaproszeni goście oraz społeczność szkolna by wspólnie uczcić pierwszą rocznicę nadania imienia błogosławionego Jana Pawła II Szkole Podstawowej i Gimnazjum w Kluczkowicach.

Święto szkoły rozpoczęto Mszą Świętą oraz śniadaniem papieskim z kremówką dla dzieci i młodzieży. Mottem pierwszego Patronalnego Święta Szkoły stały się słowa hymnu św. Pawła: "Tak więc trwają wiara, nadziej, a miłość - te trzy: z nich zaś największa jest miłość", których rozwinięcie stanowiła inscenizacja. Nastoletnia Ania, jej rówieśnicy z klasy, a także Zacheusz, Jezus i bł. Jan Paweł II spotkali się w Kluczkowicach by swą postawą zachęcić do refleksji nad współczesnym światem, by wskazać właściwą postawę wobec ludzkiej obojętności, nietolerancji, powierzchowności, pogoni za dobrami materialnymi. Czy miłość potrafi odmienić człowieka, czy mogłaby odmienić świat? Odpowiedzi udzielił uczestnikom spotkania bł. Jan Paweł II (w rolę Papieża wcielił się Karol Smętek, uczeń kl. II gimnazjum).

Niecodzienny nastrój uroczystości podkreśliły pieśni śpiewane wykonane przez zespół szkolny instrumentalno-wokalny.

Spotkanie zakończyło rozstrzygnięcie konkursów organizowanych w ramach Patronalnego Święta Szkoły: literackiego, plastycznego oraz turnieju wiedzy o Janie Pawle II.

 

Dnia 18 maja 2012 r. w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji rocznicy urodzin naszego patrona – Jana Pawła II. Występ przygotowały klasy I B i II B wraz z wychowawczyniami: p. Ewą Kalus - Korgol i p. Moniką Śliwą.

Scenariusz poświęcony był przesłaniu Jana Pawła II - ”Nie lękajcie się”. Miał on na celu przypomnienie tych najważniejszych myśli, które Papież skierował właśnie do nas – dzieci i młodzieży. Z powagą i zaangażowaniem uczniowie, wcielając się w role aktorów, „docierali swymi tekstami” do serc i sumień wszystkich zebranych. Podkreślone zostały również wszelkie zagrożenia współczesnego świata dla młodego człowieka takie jak: brak czasu dla siebie i innych, obojętność na krzywdę bliźniego czy różnego rodzaju uzależnienia. Widowisko miało nieco inny charakter niż poprzednie, może dlatego widzowie byli zaskoczeni, skupieni i zaangażowani.

Dekorację stanowiły: tablica przedstawiająca dobre i złe strony współczesnego świata oraz drzewo, na którym widniały najważniejsze wartości dla każdego człowieka.

Uczniowie występowali przebrani na scenie, niektórzy w jasne stroje symbolizujące czystość dusz, inni w ciemne - odzwierciedlające zło „siedzące w człowieku”. Pod koniec akademii odtworzono fragment pięknego przemówienia Jana Pawła II do młodych i wszystkim“zaszkliły się” oczy:

„Wymagajcie od siebie, choćby inni od was nie wymagali”

Przesłanie Papieża trafiło do widzów również w formie najważniejszych myśli Polaka zapisanych na karteczkach - uczniowie rozdali je wszystkim znajdującym się na sali.

Pani Dyrektor wyraziła swój podziw i wzruszenie jakie wywołała w niej i we wszystkich obecnych ta szczególna akademia.

 

Aleksandra Wiśniewska

Katarzyna Kubiś

Natalia Stolarz

 

 

-------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Dnia 24 października 2011 r. w Zespole Szkół w Kluczkowicach odbyła się uroczystość nadania imienia bł. Jana Pawła II oraz nadania sztandaru Szkole Podstawowej i Gimnazjum w Kluczkowicach. Uroczystość rozpoczęto od Mszy św. celebrowanej przez ks. bp. Artura Mizińskiego, absolwenta tutejszej szkoły. Na uroczystość zostało zaproszonych ponad 100 gości: przedstawicieli władz gminy i powiatu, władz oświatowych, dyrektorów szkół, księży oraz mieszkańców okolicznych miejscowości. Miasto, gminę oraz powiat reprezentowali: Janusz Gąsior, v-ce Starosta Opolski, Dariusz Wróbel, Burmistrz Opola Lubelskiego. Lubelskiego Kuratora Oświaty reprezentowała Anna Szczepińska, v-ce Kurator.

Do nadania imienia społeczność szkolna przygotowywała się ponad dwa lata. Patron został wybrany w demokratycznych wyborach przez wszystkie organy szkoły. Od wielu lat cała społeczność szkolna Kluczkowic pracuje na dobre imię szkoły, kierując się wartościami powszechnie uznanymi: tolerancją, wyrozumiałością, poszanowaniem godności, życzliwością, uczciwością, cierpliwością, konsekwencją w działaniu. „Wybór patrona to jedna z najważniejszych decyzji w życiu każdej szkoły i środowiska. Dziś spełniają się marzenia nauczycieli, uczniów, pracowników szkoły, rodziców, moje marzenie. Noszenie przez szkołę imienia błogosławionego Jana Pawła II to ogromny zaszczyt, ale zarazem zobowiązanie. Dla nauczycieli, rodziców i uczniów Ojciec Święty pozostanie najgodniejszym nauczycielem, którego nauki stanowić będą credo każdego dnia. Jedna z papieskich idei: Abyście nie zatracili tego wielkiego dziedzictwa, któremu na imię Polska będzie drogowskazem na ten szczególny okres, jaki rozpoczynamy pod wyjątkowym patronatem bł. Jana Pawła II” – powiedziała w swoim przemówieniu Anna Madej, dyrektor Zespołu Szkół w Kluczkowicach.

Uroczystość zakończono montażem poetycko-muzycznym, poświęconym pamięci bł. Jana Pawła II.

 


English (United Kingdom)